Арабатська стрілка – військовий об’єкт
Сергій Гришин, призначений РФ тимчасовий міністр курортів і туризму окупованої частини Херсонщини, заявив, що цей регіон має всі шанси стати провідним туристичним напрямком у Росії. Він підкреслив, що лівобережна частина Херсонщини обіцяє великі можливості для розвитку.
Юліан Лучко, депутат міської ради Генічеська в Херсонській області, повідомив «Новинам Приазов’я», що вже третій рік поспіль у окупованій частині регіону не спостерігається потік туристів. «Туристи там не можуть бути апріорі. Єдині, хто відвідує пляжі, — це місцеві жителі, окупанти та, можливо, жителі сусідніх районів. Пляжі пустують, як і бази відпочинку та пансіонати. Якщо туристична інфраструктура використовується хоча б на 10%, це вже добре, але навіть цього немає», — зазначив він.
Він зазначив, що Арабатська стрілка, яка раніше процвітала завдяки туристичному сезону, нині «перетворилася на військову базу, що слугує окупантам як альтернативний логістичний шлях до Криму».
За словами Лучка, окупаційна влада продовжує конфіскувати туристичні об’єкти від їхніх законних власників, але через брак туристів не проявляє великої зацікавленості. «Були випадки примусового відчуження, і вони не припиняються. Якщо власники не з’являються, майно ‘націоналізується’. Однак, наскільки мені відомо, зараз це не викликає великого інтересу у окупантів, оскільки немає попиту. Вони вже захопили те, що їх цікавило. Процес триває, але дуже повільно», — зазначив він.
Депутат зазначив, що деякі споруди на Арабатській стрілці, які існували до масштабного вторгнення, окупаційна влада представляє як власні здобутки. «На ділі вони лише заявляють про відновлення та, ймовірно, освоюють бюджет, але фактично, наприклад, у добротний пансіонат Каховського зварювального заводу в’їхали, почали ремонт і представляють це як створення молодіжного центру на березі Азовського моря», – прокоментував Лучко.
Денис Катюха, керівник громадської організації «Азовська гостинність», зазначив, що до початку пандемії COVID-19 та повномасштабного вторгнення Росії, у 2019 році, понад 5 мільйонів людей відпочили на курортах Азовського моря. Він стверджує, що заявлена окупаційною владою цифра в 70 тисяч туристів є значно завищеною і навіть якщо б ця цифра була правдивою, вона б свідчила про невдачу сезону.
Щодо курортної зони Маріуполя, місто, на жаль, зазнало руйнувань. Бердянськ перетворився на військову базу. Інші менші курорти, як Приморський Посад та Степанівка, фактично не розпочали роботу. Окупанти мають амбітні плани, але вони лише на папері. Вони прокладають залізницю уздовж Азовського моря від Маріуполя до Мелітополя та далі до Криму. Однак ця залізниця не несе туристичної цінності, вона має виключно військове значення. Таким чином, курортний сезон майже не мав успіху, як зазначив експерт.
Він переконаний, що Росія малоймовірно займеться розвитком туризму на окупованих територіях, і лише після деокупації регіону можливий розвиток курортів Приазов’я, зазначив Катюха.
«Територія Приазов’я має дуже великий потенціал. Після деокупації ми все ж побудуємо там дуже гарний курорт. Є дуже багато прикладів відбудови курортів після військових дій – Хорватія, Кіпр, В’єтнам. Берегова лінія Кирилівки – це 50 км, а відомий курорт, нещодавно відбудований – Шарм-ель-Шейх (Єгипет), там всього лише 35 км узбережжя. Тому я вважаю, що у нас ще буде курорт на Азовському морі», – наголосив експерт.